Starosta Židlochovic Jan Vitula a studie uhlíkově neutrální městské čtvrti Chytré Líchy
Starosta Židlochovic Jan Vitula a studie uhlíkově neutrální městské čtvrti Chytré Líchy

Chytré Líchy se v konkurenci více než 300 přihlášených ekologických projektů dostaly mezi 10 finalistů soutěže E.ON Energy Globe. Odborná porota soutěže udržitelnou čtvrť v Židlochovicích nominovala v kategorii Země. Chytré Líchy se tak dostaly do finálového kola, ve kterém o vítězi rozhodne hlasování široké veřejnosti. Potrvá až do konce srpna.

Začátkem července odhalila soutěž E.ON Energy Globe desítku nejzajímavějších ekologických projektů, které se ucházejí o vítězství v letošním ročníku. Mezi finalisty se objevila i udržitelná čtvrť Chytré Líchy v Židlochovicích. Sedmičlennou odbornou porotou je nominovaná v kategorii Země. Chytré Líchy v soutěži E.ON Energy Globe vyzdvihují zejména ideu uhlíkové neutrality v celé čtvrti, ve které se snoubí chytré a energeticky úsporné bydlení s důrazem na ekologickou udržitelnost. Projekt je také referenčním příkladem spolupráce místní samosprávy, občanů a odborných organizací.

Poté, co odborná porota rozhodla o finalistech, se konečné hlasování o vítězi přesouvá do rukou široké veřejnosti. Každý má tak možnost hlasovat pro Chytré Líchy na webových stránkách soutěže, a to celkem v pěti různých kategoriích. Hlas ale může dát i jen jeden, třeba právě čtvrti Chytré Líchy. Kromě vítězství v jednotlivých kategoriích se bude ve finále udělovat i cena pro absolutního vítěze, který získá nejvíce hlasů napříč všemi kategoriemi.


Chytré Líchy hlasování Energy Globe 2021 - kategorie Země

„Udělalo nám velkou radost, že odborná porota ocenila naši vizi i přesto, že projekt je stále ve fázi příprav. Věříme, že tuto koncepci ocení i široká veřejnost. Z hlediska cílů, které by měla udržitelná čtvrť naplňovat, máme vysoké ambice, a podobně se snažíme přistupovat i k cenám E.ON Energy Globe. Pokud se nám tedy podaří dosáhnout na nejvyšší příčky, bude to pro nás další ze signálů, že jdeme u Chytrých Lích správným směrem a že je o tento urbanistický koncept u široké veřejnosti zájem,“ řekl koordinátor projektu Jan Bárta.

Hlasujte pro Chytré Líchy na webu Energy Globe

Hlasování veřejnosti potrvá až do 31. srpna, samotné vyhlašování vítězů pak bude probíhat od 2. do 16. září.

Organizátoři projektu

Finanční podpora

Odborní partneři